Transport Sanitarny - Pogotowie
Prawie 20-letnie doświadczenie pozwala nam wyjść na przeciw potrzebom i sprostać oczekiwaniom jakie pokładane są w podmiotach udzielających świadczeń zdrowotnych z zakresu transportu sanitarnego. Poprzez stały nadzór nad jakością, niezawodnością i terminowością świadczonych usług a także dzięki indywidualnemu podejściu do pacjenta zostaliśmy obdarzeni zaufaniem wielu zleceniodawców.
Dysponujemy taborem ambulansów spełniającym wszelkie wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia, posiadającym pozytywne opinie sanitarne, o różnym standardzie wyposażenia, uzależnionym od rodzaju transportu ( transportowe “T”, podstawowe “P”, specjalistyczne “S”).
Zapewniamy niezawodną, profesjonalną i komfortową realizację transportu, doświadczony oraz odpowiedzialny personel gwarantujący poczucie bezpieczeństwa pacjenta.
Obecnie realizujemy umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz publicznymi i niepublicznymi jednostkami, zapewniając obsługę szerokiej gamy świadczeń zdrowotnych z zakresu transportu medycznego.
W transporcie sanitarnym pracują:
- Lekarze – ze specjalizacją anestezjologii i intensywnej terapii lub medycyny ratunkowej
- Pielęgniarki – posiadające licencjat pielęgniarstwa i uprawnienia ratownicze
- Ratownicy medyczni – posiadający licencjat lub tytuł ratownika oraz odpowiednią kategorię prawa jazdy
Szczegółowy wykaz personelu transportu sanitarnego przedstawiany jest do określonych zadań zainteresowanym ( NFZ, Szpital, Firma Ubezpieczeniowa Lekarz czy też osoba prywatna na rzecz której ów transport jest realizowany) .
Transport sanitarny
Transport sanitarny w podstawowej opiece zdrowotnej przysługuje pacjentom w następujących sytuacjach:
- kiedy zachodzi konieczność leczenia określonego schorzenia w innym zakładzie opieki zdrowotnej – z wyłączeniem stanów nagłego zagrożenia zdrowia lub życia;
- dla zachowania ciągłości leczenia – gdy jest ono realizowane przez lekarza POZ.
Świadczenie obejmuje przejazd z miejsca zamieszkania pacjenta do świadczeniodawcy i z powrotem. Decyzję o konieczności zapewnienia pacjentowi transportu sanitarnego podejmuje lekarz. On też ocenia, czy transport będzie bezpłatny, częściowo lub całkowicie odpłatny. Informacja o odpłatności powinna zostać odnotowana przez lekarza na zleceniu.
Karetka Państwowego Ratownictwa Medycznego nie może być używana do transportu sanitarnego w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Istnieje bowiem ustawowy zakaz używania karetek PRM do innych celów niż ratunkowe.
Odpłatność
- transport bezpłatny – przysługuje osobom z dysfunkcją narządu ruchu uniemożliwiającą korzystanie ze środków transportu publicznego bez względu na schorzenie pacjenta;
- transport częściowo płatny lub pełnopłatny – przysługuje osobom, u których nie występuje niepełnosprawność wynikająca z dysfunkcji narządu ruchu.
W zależności od wskazań medycznych, określa się dwa stopnie niesprawności:
- kiedy osoba zdolna jest do samodzielnego poruszania się bez stałej pomocy innej osoby i do korzystania ze środków transportu publicznego mówimy o niesprawności I stopnia. Pacjent ponosi wtedy całkowity koszt przewozu środkiem transportu sanitarnego.
- gdy osoba zdolna jest do samodzielnego poruszania się bez stałej pomocy innej osoby, ale wymaga pomocy innej osoby przy korzystaniu ze środków transportu publicznego lub wymaga korzystania z pojazdów dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, jest to niesprawność II stopnia. W tym przypadku udział pacjenta w kosztach transportu wynosi 60%.
Do ubiegania się o możliwość skorzystania z przejazdu środkami transportu sanitarnego w celach medycznych (z wyjątkiem stanów nagłego zagrożenia lub życia) za pełną lub częściowo odpłatnością uprawniają:
- choroby krwi i narządów krwiotwórczych,
- choroby nowotworowe,
- choroby oczu,
- choroby przemiany materii,
- choroby psychiczne i zaburzenia zachowania,
- choroby skóry i tkanki podskórnej,
- choroby układu krążenia,
- choroby układu moczowo-płciowego,
- choroby układu nerwowego,
- choroby układu oddechowego,
- choroby układu ruchu,
- choroby układu trawiennego,
- choroby układu wydzielania wewnętrznego,
- choroby zakaźne i pasożytnicze,
- urazy i zatrucia,
- wady rozwojowe wrodzone, zniekształcenia i aberracje chromosomowe.
Chory pokrywa koszty transportu wynikające z różnicy odległości pomiędzy świadczeniodawcą najbliższym a docelowym, wskazanym w skierowaniu na transport sanitarny.
Transport sanitarny „daleki” w POZ
Aby skorzystać z transportu sanitarnego „dalekiego” w POZ pacjent (lub jego rodzina) powinien wystąpić z wnioskiem do dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ. Wniosek taki należy złożyć w oddziale Funduszu, do którego należy pacjent. Po rozpatrzeniu wniosku, dyrektor oddziału Funduszu wyda pisemnie stosowną decyzję.
Z transportu „dalekiego” w POZ pacjent może skorzystać w następujących sytuacjach:
- kiedy z przyczyn losowych pacjent musiał skorzystać z pomocy medycznej w szpitalu za granicą, a jego stan zdrowia w momencie wypisu ze szpitala jest stabilny, ale nie pozwala na samodzielny powrót do domu. Taki transport jest realizowany od granicy Polski do miejsca zamieszkania pacjenta;
- kiedy z przyczyn losowych pacjent musiał skorzystać z pomocy medycznej w zagranicznym szpitalu, ale wymaga kontynuacji leczenia w kraju, a stan jego zdrowia pozwala na uzyskanie wypisu i nie ma medycznych przeciwwskazań do przewozu ambulansem. W takim przypadku pacjent jest przewożony od granicy Polski do szpitala, który jest położony najbliżej jego domu i w którym możliwe jest kontynuowanie leczenia.
W powyższych przypadkach należy dołączyć do wniosku zaświadczenie sporządzone w języku polskim, a przygotowane przez zagraniczny szpital, który realizował leczenie.
- kiedy z przyczyn uzasadnionych medycznie pacjent musi korzystać ze świadczeń konkretnej poradni specjalistycznej oddalonej o ponad 60 km (więcej niż 120 km „tam i z powrotem”), a ogólny stan jego zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do poradni. Transport przysługuje wtedy z miejsca zamieszkania pacjenta do najbliższego świadczeniodawcy, który udzieli mu świadczeń i z powrotem;
- kiedy pacjent musi ze względów medycznych korzystać z wysokospecjalistycznych świadczeń ambulatoryjnych, które realizowane są jedynie przez niektóre poradnie, do których odległość z miejsca zamieszkania pacjenta przekracza 120 km „tam i z powrotem”, a ogólny stan zdrowia chorego nie pozwala na samodzielny dojazd do poradni. Transport przysługuje wtedy od domu pacjenta do poradni i z powrotem;
W takich przypadkach należy koniecznie dołączyć do wniosku zaświadczenie z poradni specjalistycznej, która ma wykonać świadczenie.
W każdym przypadku lekarz rodzinny potwierdza zasadność realizacji transportu dalekiego i wskazuje, kto ma zrealizować przewóz.
Nagminnym i niezgodnym z prawem jest wykorzystywanie instytucji Lekarza Rodzinnego do wydawania skierowań na transport sanitarny do poradni specjalistycznych bądź badań specjalistycznych na wykonanie których zlecenie wydał inny lekarz specjalista nie będący lekarzem POZ.
W takim przypadku zlecenie nie zostanie przyjęte do realizacji, a pacjent odesłany zostanie do lekarza specjalisty który kieruje go do danej poradni Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie uczestniczy w procesie leczenia poradni specjalistycznej pod której opieką pacjent ów się znajduje.
Wszystkie Poradnie oraz Szpitale posiadają budżet na transport sanitarny do zabezpieczenia Pacjentów którym udzielają świadczeń.
Transport chorego noworodka
Metody transportu
Dzięki programom poprawy opieki perinatalnej i optymalizacji opieki okołoporodowej w Polsce opracowano trójstopniowy system opieki nad noworodkiem. Transport noworodka jest bardzo istotnym elementem tego systemu. Wyróżnia się 3 sposoby transportu:
- in utero (przed porodem)
- kołowy (karetką N – specjalistyczna karetka neonatologiczna)
- lotniczy (samolotem lub helikopterem).
Wybór drogi transportu
Za bezpieczne i sprawne przekazywanie noworodków pomiędzy poszczególnymi ośrodkami odpowiada wysokospecjalistyczny system transportu neonatologicznego. Przewiezieniem noworodka powinien zajmować się specjalnie przygotowany zespół transportujący.
Wybór drogi transportu noworodka zależy od:
- regionu
- warunków atmosferycznych
- warunków geograficznych
- odległości.
Zwykle transportuje się noworodki drogą lądową. Jeśli odległość przekracza 100 km lub przewidywany czas transportu wynosi ponad 2 godziny, należy skorzystać z transportu lotniczego.
Najbardziej optymalny jest transport in utero.
Wskazania do transportu karetką N
Wskazania do transportu karetką N dotyczą zasadniczo przewozu chorych noworodków z ośrodka o niższym stopniu referencji do ośrodka wyższego stopnia oraz do oddziałów chirurgicznych, jak również wykonania specjalistycznych badań diagnostycznych czy konsultacji. Czasem transportowane są noworodki z ośrodka o wyższym stopniu referencji do ośrodka niższego stopnia w celu dalszej opieki szpitalnej.
Zespół karetki N jest przygotowany do przeprowadzenia działań reanimacyjnych u noworodka, zapewnienia mu właściwej wentylacji, odbarczenia odmy opłucnej i założenia drenażu ssącego, podania prostaglandyny E1 (alprostadylu) w celu utrzymania drożności przewodu tętniczego, założenia dostępu żylnego, prowadzenia terapii płynowej.
Wskazania do transportu noworodka karetką N obejmują:
- zaburzenia oddychania niezależnie od przyczyny
- niewydolność oddechową z nadciśnieniem płucnym
- podejrzenie wrodzonej wady serca
- urodzeniową masę ciała < 2000 g
- wcześniactwo < 35 Hbd
- wady wrodzone wymagające natychmiastowej diagnostyki lub operacji
- zaburzenia neurologiczne:
- drgawki
- wylewy śródczaszkowe
- bezdechy
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
- choroby wymagające interwencji chirurgicznej, np.:
- perforację przewodu pokarmowego
- niedrożność przewodu pokarmowego
- istotne powikłania okołoporodowe:
- niedotlenienie
- ciężki uraz
konieczność leczenia niedotlenienia okołoporodowego metodą hipotermii
- >przetrwałą uporczywą hipoglikemię
- >podejrzenie wrodzonej wady metabolizmu
- >podejrzenie sepsy
- >wstrząs
- >konieczność wykonania transfuzji wymiennej
- >diagnostykę i leczenie hiperbilirubinemii.
Przygotowanie do transportu
Lekarz prowadzący powinien wyczerpująco poinformować rodziców o stanie zdrowia noworodka, wynikach leczenia oraz konieczności transportu do innego ośrodka. Należy zapewnić rodzicom kontakt z dzieckiem przed transportem.
Bezpieczny transport noworodka jest możliwy po ustabilizowaniu podstawowych czynności życiowych. W tym celu należy:
- utrzymać prawidłową temperaturę ciała
- zapewnić odpowiednie utlenowanie krwi
- wyrównać zaburzenia hemodynamiczne
- ustabilizować stężenie glukozy we krwi
- wyrównać kwasicę metaboliczną
- wyrównać zaburzenia elektrolitowe
- opanować drgawki
- podać leki uspokajające i przeciwbólowe.
Ponadto konieczne jest:
- założenie dostępu dożylnego obwodowego lub centralnego – u dziecka w ciężkim stanie należy zapewnić dostęp do dwóch żył obwodowych (preferowane żyły rąk i stóp) oraz do żyły pępkowej
- założenie zgłębnika do żołądka i odsysanie zalegającej treści
- zabezpieczenie materiałów do badań mikrobiologicznych (krwi, moczu, wymazu z gardła, odbytu i in.) przed podaniem antybiotyków
- rozpoczęcie antybiotykoterapii empirycznej najwcześniej, jak to możliwe, przy podejrzeniu zakażenia.
Utrzymanie prawidłowej temperatury ciała
Utrzymanie prawidłowej temperatury ciała jest zadaniem personelu szpitala i powinno być realizowane w czasie oczekiwania na transport. Działania należy rozpocząć w chwili urodzenia dziecka. Polegają one na umieszczeniu dziecka:
- w inkubatorze zamkniętym lub otwartym
- na materacyku grzewczym
- w ciepłym gniazdku
- okryciu folią aluminiową termoizolacyjną.
Należy dążyć do uzyskania temperatury powierzchniowej 36,5–37°C oraz głębokiej 37°C. Osiąga się to przez stopniowe i powolne ogrzewanie trwające do kilku godzin. Temperaturę należy kontrolować i modyfikować moc grzałki co 30–60 minut w celu uniknięcia hipo- i hipertermii.
Hipotermia powoduje:
- zwiększone zużycie tlenu
- hipoglikemię
- kwasicę metaboliczną
- zaburzenia krzepnięcia
- bezdech
- krwawienie do komór mózgu
- wstrząs.
Hipertermia powoduje:
- zwiększone zużycie tlenu
- odwodnienie
- zaburzenia elektrolitowe
- spadek ciśnienia tętniczego
- uszkodzenie mózgowia.
Zapewnienie odpowiedniego utlenowania krwi
Odpowiednie utlenowanie krwi osiąga się poprzez:
- udrożnienie dróg oddechowych
- tlenoterapię bierną
- nieinwazyjne wsparcie oddechowe
- intubację i wentylację mechaniczną.
Należy kontrolować utlenowanie:
- obserwując ukrwienie
- wykonując pulsoksymetrię
- wykonując gazometrię krwi tętniczej.
Udrożnienie dróg oddechowych
W celu udrożnienia dróg oddechowych trzeba odessać wydzielinę i ułożyć główkę dziecka swobodnie, prosto, sprawdzając, czy nie jest zanadto przygięta do klatki piersiowej.
Podczas tlenoterapii zawsze należy kontrolować saturację (85–95%).
Stosuje się sterowaną tlenoterapię bierną w postaci:
- tlenu do inkubatora
- budki tlenowej
- maski z tlenem
- wąsów tlenowych.
Nieinwazyjne wsparcie oddechowe
Nieiwazyjne metody wsparcia oddechowego to:
- nCPAP, np. ciśnienie 5–7 cmH2O i FiO2 40%
- nCPAP z opcją wentylacji donosowej (Infant Flow), np. 5–7 cmH2O + 30 oddechów i FiO2 40%.
Intubacja dotchawicza i wentylacja mechaniczna
W razie wątpliwości, czy stan noworodka wymaga intubacji, czy nie, należy go zaintubować. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze dla dziecka, pozwalające szybciej poprawić stan ogólny i lepiej przygotować je do transportu.
Przed transportem wskazana jest intubacja dziecka przez nos ze względu na lepszą stabilizację rurki intubacyjnej, a tym samym mniejsze ryzyko samoistnej przypadkowej ekstubacji.
Postępowanie przed intubacją
Przed intubacją należy:
- monitorować czynność serca
- monitorować saturację
- odessać wydzielinę z nosogardła i żołądka
- natlenić noworodka
- dobrać rurkę intubacyjną o średnicy dostosowanej do masy ciała (tab. 1).
Postępowanie po intubacji
Po intubacji należy:
- monitorować czynność serca
- odessać wydzielinę z dróg oddechowych
- skontrolować i ustabilizować położenie rurki intubacyjnej.
Po intubacji przez nos w celu określenia wysokości umocowania rurki stosuje się regułę siódemki. Rurka powinna być ustabilizowana na głębokości 7 cm + 1 cm na każdy kilogram masy ciała. Wartość na podziałce powinno się odczytać przy dziurce nosa, przez którą zaintubowano dziecko.
Położenie rurki po intubacji przez usta przedstawia tabela 2.
Wentylacja mechaniczna
Zaintubowanego noworodka nie można zostawić bez wspomagania wentylacji.
Należy bezwzględnie prowadzić ręczne (neopuff dla wcześniaków, ewentualnie workiem ambu dla donoszonych) lub mechaniczne (respirator) wspomaganie oddychania.
Zasady prowadzenia wentylacji mechanicznej:
- częstość oddechów dostosowuje się do częstości oddechów noworodka (40–60 oddechów/min)
- czas wdechu, np. 0,35–0,5 s
- czas wdechu nie powinien być dłuższy niż czas wydechu (stosunek wdechu do wydechu nie powinien być odwrócony, tzn. nie mniejszy niż 1:1)
- stężenie tlenu według wskazań pulsoksymetru w celu uzyskania saturacji 85–95%
- ciśnienie szczytowowdechowe (PIP – peak inspiratory pressure) wystarczające dla unoszenia się klatki piersiowej, ale nie mniejsze niż 12 cmH2O
- ciśnienie końcowowydechowe (PEEP – positive end expiratory pressure) 3–5 cmH2O
- przepływ gazów (flow) zwykle 8 l/min.
Skuteczność wentylacji ocenia się, śledząc:
- unoszenie klatki piersiowej
- utlenowanie
- poprawę zabarwienia skóry
- prawidłową saturację
- czynność serca.
Wyrównanie zaburzeń hemodynamicznych
W celu wyprowadzenia noworodka ze wstrząsu oraz normalizacji wolemii podaje się:
- sól fizjologiczną w bolusie w dawce 10 ml/kg (można powtarzać w zależności od stopnia nawodnienia, diurezy, ciśnienia tętniczego)
- koloidy we wlewie (5–20% albuminę – 1 g/kg, osocze 15 ml/kg)
-
- katecholaminy
- epinefrynę 10–30 μg/kg (tj. w rozcieńczeniu 1:10 000 0,1–0,3 ml/kg), potem we wlewie ciągłym 0,05–0,1 μg/kg/min
- dopaminę 5–20 μg/kg/min
- dobutaminę 2–20 μg/kg/min
- norepinefrynę 0,05–0,1 μg/kg/min.
Ustabilizowanie glikemii
Należy rozpocząć stały wlew dożylny glukozy w dawce dostosowanej do aktualnej glikemii:
- normoglikemii w dawce 4–6 mg/kg/min
- w hipoglikemii < 40 mg/dl w dawce 8 mg/kg/min.
Wyrównywanie kwasicy metabolicznej
Stosuje się 4,2% wodorowęglan sodowy w dawce 0,5–1 ml/kg/dawkę dożylnie w powolnym wlewie przy zapewnionej wentylacji.
Więcej informacji na ten temat znajduje się w rozdziale „Ostre zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej”.
Opanowanie drgawek
Podaje się fenobarbital w dawce 10–20 mg/kg dożylnie.
Leczenie uspokajające i przeciwbólowe
Nawet skrajnie niedojrzały noworodek czuje ból. Stosowanie leków sedacyjnych i przeciwbólowych pomaga w ustabilizowaniu stanu ogólnego noworodka podczas transportu. Podaje się:
- fenobarbital 5–10 mg/kg i.v. doodbytniczo lub doustnie
- paracetamol 10 mg/kg i.v. doodbytniczo lub doustnie
- morfinę 30–100 μg/kg i.v. co 4 godziny
- fentanyl 1–2 μg/kg i.v. co 2–4 godziny.
Wyposażenie karetki N
Niezbędnym wyposażeniem karetki transportowej są:
- inkubator transportowy zasilany z akumulatora i z sieci, z podwójnymi ściankami, z dodatkowymi butlami z tlenem i powietrzem
- respirator transportowy
- monitory
- EKG
- oddechu
- saturacji
- ciśnienia
- temperatury skóry
- temperatury głębokiej
- pompy infuzyjne
- ssak z regulowaną siłą ssania
- butle tlenowe
- butle powietrzne
- sprężarka powietrza
- sprzęt do:
- kaniulacji naczyń obwodowych
- kaniulacji naczyń pępowinowych
- intubacji dotchawiczej
- wentylacji ręcznej – worki samorozprężalne, różnego rozmiaru maski
- drenażu klatki piersiowej
- zestaw do terapii tlenkiem azotu
- leki i płyny infuzyjne
- drobny sprzęt medyczny – igły, strzykawki, cewniki do toalety drzewa oskrzelowego, sondy dożołądkowe
- materiały opatrunkowe
- środki dezynfekujące
- stetoskop
- telefon komórkowy
- radiotelefon.
Sprzęt elektroniczny będący na wyposażeniu karetki powinien być zasilany z baterii i z sieci. Przed wyjazdem baterie do wszystkich urządzeń muszą być naładowane, a butle z gazami medycznymi napełnione. W karetce powinny być gniazda do ładowania oraz gniazda z dostępem do gazów medycznych: dwa tlenowe i dwa powietrzne, a także gniazda próżni i prądu stałego.
Postępowanie z noworodkiem podczas transportu w sytuacjach szczególnych
Wrodzona przepuklina przeponowa
Przed transportem dziecka z wrodzoną przepukliną przeponową należy:
- unikać wentylacji przez maskę – zwykle konieczna jest intubacja i mechaniczna wentylacja
- prowadzić leczenie uspokajające
- prowadzić leczenie przeciwbólowe
- założyć sondę otwartą do żołądka
- ułożyć noworodka na boku po stronie przepukliny, co pozwala na przesunięcie śródpiersia i poprawia rozprężenie drugiego płuca
- prowadzić wsparcie układu krążenia (katecholaminy, wypełnienie łożyska naczyniowego).
Wytrzewienie, przepuklina sznura pępowinowego
W przypadku wytrzewienia lub przepukliny sznura pępowinowego należy:
- założyć sondę do żołądka i pozostawić otwartą
- założyć jałowy, wilgotny, ciepły opatrunek zabezpieczony folią
- zminimalizować ucisk na wrota przepukliny
- ułożyć dziecko w pozycji na boku z unieruchomionymi kończynami
- prowadzić leczenie przeciwbólowe
- przeciwdziałać hipotermii.
Zarośnięcie przełyku
W przypadku zarośnięcia przełyku należy:
- ułożyć noworodka pod kątem 30° z głową wyżej
- założyć sondę do jamy ustnej i odsysać nadmiar śliny
- podać leki uspokajające.
Niedrożność jelit
W przypadku niedrożności jelit należy:
- założyć otwartą sondę do żołądka
- rozpocząć całkowite żywienie pozajelitowe.
Zarośnięcie nozdrzy tylnych
W przypadku zarośnięcia nozdrzy tylnych należy:
- założyć rurkę ustno-gardłową
- w skrajnych przypadkach wykonać intubację przez usta i rozpocząć wentylację mechaniczną
- założyć sondę dożołądkową.
Przepuklina oponowo-rdzeniowa
Noworodka należy ułożyć na brzuchu lub boku w celu zminimalizowania ryzyka uszkodzeń mechanicznych worka przepuklinowego. Na przepuklinę otwartą należy nałożyć jałowy, wilgotny, ciepły opatrunek.
Odma opłucnej
Noworodkowi z odmą trzeba założyć drenaż ssący do jamy opłucnej oraz podać leki uspokajające.
Wrodzona sinicza wada serca
W przypadku wrodzonej siniczej wady serca należy podać prostaglandynę E1 (alprostadyl) we wlewie ciągłym w dawce początkowej 0,01–0,02 μg/kg/min. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 0,05 μg/kg/min.
Trzeba kontrolować, czy nie pojawiają się działania niepożądane:
- gorączka
- bezdech
- hipotensja
- zaczerwienienie skóry
- drżenia
- drgawki.
Ponadto stosuje się:
- tlen (z wyjątkiem hipoplazji lewej części serca)
- katecholaminy
- fenobarbital.
Noworodek urodzony w zamartwicy
W przypadku zamartwicy należy:
- monitorować temperaturę głęboką ciała – nie powinna przekraczać 34°C; unikać hipertermii
- monitorować tętno i saturację
- unikać hiperoksemii.
Dokumentacja medyczna
Noworodek przygotowany do transportu powinien być oznakowany dwiema opaskami z danymi identyfikacyjnymi.
Oddział przekazujący noworodka do transportu zobowiązany jest do przygotowania:
- karty informacyjnej
- zgody opiekuna prawnego (najczęściej matki, rodziców) na transport i leczenie w ośrodku docelowym
- skierowań i dokumentów dziecka
- próbki krwi matki.
Karta informacyjna
Karta informacyjna noworodka powinna zawierać:
- dane osobowe rodziców
- adres
- PESEL matki
- numery telefonu rodziców
- dane o ubezpieczeniu rodziców
- rozpoznanie
- epikryzę
- wywiad ciążowy obejmujący
- choroby matki (np. infekcje)
- leki stosowane podczas ciąży i porodu
- informacje o hospitalizacji w czasie ciąży
- wynik HBs
- wynik GBS
- opis badań prenatalnych
- opis położenia płodu
- wywiad okołoporodowy
- kiedy odpłynęły wody płodowe
- jaki był kolor wód płodowych
- czy podano glikokortykosteroidy przed porodem
- jaki był rodzaj porodu (naturalny, zabiegowy)
- dane dotyczące noworodka
- ocenę po porodzie wg skali Apgar
- wyniki pomiarów antropometrycznych
- informacje o urazach okołoporodowych
- wynik gazometrii krwi pępowinowej
- opis zabiegów resuscytacyjnych
- oryginał badania grupy krwi noworodka
- wyniki badań dodatkowych, RTG, USG
- informacje o zastosowanym leczeniu
- podanych lekach
- podanych płynach infuzyjnych z uwzględnieniem składu, dawki, objętości, szybkości przepływu, godzin podania oraz okresu stosowania
- zalecenia i informacje dotyczące
- wykonanych szczepień
- badań przesiewowych
- karmienia
- oddania smółki i moczu
- podania witaminy K.
Zgody na transport i leczenie
Konieczne są pisemne zgody opiekuna prawnego (zwykle matki, rodziców) na:
- transport karetką N
- hospitalizację i leczenie w ośrodku docelowym
- zabieg operacyjny w znieczuleniu ogólnym
- zabiegi diagnostyczne
- kaniulację naczyń centralnych
- przetoczenie krwi i jej preparatów
- transfuzję wymienną krwi
- leczenie zamartwicy metodą hipotermii.
Skierowania i dokumenty dziecka
Zespół transportowy powinien otrzymać:
- skierowanie do szpitala, na konsultację lub badanie diagnostyczne (MR, TK)
- zlecenie na przewóz karetką N
- wypełnioną kartę transportową
- książeczkę zdrowia dziecka
- kartę uodpornienia
- podpisaną przez rodziców bibułę na badania przesiewowe.
Próbka krwi matki
Należy przekazać próbówkę z 10 ml krwi matki.
Uwaga!Rodzicom noworodka transportowanego do innego szpitala trzeba umożliwić kontakt z lekarzem karetki N. Trzeba podać im pełną informację o oddziale przejmującym opiekę nad noworodkiem, godzinach odwiedzin i udzielania informacji, numery telefonów. Po przywiezieniu dziecka do szpitala docelowego powinno się poinformować rodziców i lekarza kierującego, jak przebiegał transport i jaki był stan noworodka po transporcie.
Podsumowanie
- Wyniki leczenia noworodków na oddziale intensywnej terapii są ściśle związane z terapią na oddziałach macierzystych oraz z jakością transportu do OIT.
- Bardziej korzystne dla noworodka wydaje się opóźnienie przewozu niż transport w stanie niewyrównanym.
- W trakcie transportu krytycznie chorego noworodka należy bardziej dbać o bezpieczeństwo niż szybkość.